Alta Carta | Alternatywa dla kolekcjonera kart |
|
Część 1 - Karty do gry do 1939 rokuKarty do gry w Polsce są znane od pierwszej połowy XV w. i dotarły z Niemiec. Pierwsza wzmianka o kartach w Polsce znajduje się w artykule DE LUDORUM ABSTINENTIA wydanym w Krakowie w 1456 r., w którym zabrania się gry w karty na Krakowskim Uniwersytecie. W 1500 r. niemiecki Franciszkanin i filozof Thomas Murner zaprojektował specjalne karty do gry, przy pomocy których wykładał swoim studentom na Uniwersytecie w Krakowie podstawy logiki i matematyki. W 1507 r. także w Krakowie opublikował on dzieło LOGICA MEMORATIVA, które było ilustrowane tymi kartami.
Na początku XVI w. było już w Polsce wielu kartowników, najwięcej w Krakowie oraz w Poznaniu i Wrocławiu. Najstarsze polskie karty do gry ( znalezione w XIX w.) pochodzą z Krakowa i zostały wykonane przez Hanusza z Bolesławia w 1499 r., natomiast pierwsze karty polskie z nazwiskiem wykonawcy pochodzą z 1595 r.
Prawie do konca XVII w. najbardziej popularne w Polsce były karty z niemieckimi oznaczeniami kolorów, ale wzornictwo było polskie ( talie 36- lub 32-listkowe ).
Dopiero na początku XVIII w. zapanowały w Polsce karty z francuskimi oznaczeniami kolorów, znane były też karty z włoskimi kolorami do gry trappola. Wtedy w Polsce powstało wiele wytwórni kart n. p. :
W latach 1793-1918, kiedy nie istniało Państwo Polskie produkowano karty według wzorów austro-węgierskich, pruskich, a także rosyjskich, chociaż są znane również z tego okresu karty według wzornictwa polskiego. Były również wytwarzane karty o tematyce biblijnej, geograficznej, patriotycznej i historycznej.
W okresie międzywojennym 1919-1939 w Polsce istniało kilka wytwórni kart do gry m. in. : Wtedy najpopularniejsze były karty produkowane według wzoru nadreńskiego.
Inne polskie karty przedwojenne to n. p. :
Do Części 2 |